BIP

MIASTO AUGUSTÓW

Urząd Miejski w Augustowie
16-300 Augustów
ul. 3 Maja 60
telefon: (0 87) 643-42-10
faks: (0 87) 643-42-11
www.urzad.augustow.pl
e-mail: Urzad.Miasta@urzad.augustow.pl

Augustów - miasto założone przez króla Zygmunta Augusta na mocy przywileju lokacyjnego nadanego w Wilnie 17 maja 1557 roku.

Malowniczy krajobraz miasto zawdzięcza Puszczy Augustowskiej i okalającym je jeziorom: Sajno, Necko, Białe, Rospuda, Studzieniczne oraz kilkunastu mniejszym. Augustów od dawna jest uznaną stolicą sportów wodnych i turystyki aktywnej. W sezonie letnim na jeziorach grupują się miłośnicy żeglarstwa, kajakarstwa, wioślarstwa, narciarstwa wodnego i motorowodniacy. Ogromną popularnością cieszą się wycieczki statkami białej floty i gondolami, podczas których można podziwiać piękno Ziemi Augustowskiej. Turyści, których nie przeraża wysiłek fizyczny, chętnie wybierają kajaki, które są szczególnie popularne w regionie. Można nimi dotrzeć w najbardziej malownicze zakątki Augustowszczyzny. Od lat największe rzesze turystów przyciągają trasy kajakowe Kanału Augustowskiego, Czarnej Hańczy, Rospudy i Biebrzy.

Malownicze szlaki Puszczy Augustowskiej zapewniają niezapomniane przeżycia miłośnikom przyrody. Ich atutem jest to, że z powodzeniem można je przemierzyć zarówno pieszo, jak i rowerem. Poza tym specyficzne piękno tutejszych terenów można podziwiać z siodła na wytyczonym szlaku konnym.

Bogaty kalendarz imprez sportowo - kulturalnych zapewnia turystom i mieszkańcom mnóstwo wrażeń. Latem odbywają się tu m. in. Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym "co ma pływać nie utonie", Weekendy z Radiową Trójką, Międzynarodowe Mistrzostwa w Skokach Narciarskich, Balladowe Wieczory Nad Neckiem i wiele innych.

Zabytki

 1. Rynek Zygmunta Augusta stanowi centralny punkt miasta, wykładany granitową kostką, wytyczony w 1550 r. przez kuratora Joba Preytfusa. Najstarszy drzewostan zabytkowego parku zwanego Ogrodem Saskim, pamięta zapewne czasy jego założenia (1847r.). Kamienice wokół rynku pochodzą głównie z XIX wieku.
 2. Kamieniczka Rynek Zygmunta Augusta 3 ozdobiona eklektyczną elewacją i zdobieniami ceramicznymi, od 1945 r. mieści nieprzerwanie pocztę.
 3. Kamieniczka Rynek Zygmunta Augusta 8 z 1896 r. wybudowana przez grodzieńskiego kupca Morgalisa. "Od zawsze" mieści tam aptekę.
 4. Kamieniczka Rynek Zygmunta Augusta 9 siedziba Miejskiego Domu Kultury, przed II wojną mieściła Towarzystwo Wioślarskie, po 1956 r. Klub Inteligencji powiązany z tygodnikiem "Po prostu".
 5. Kamieniczka Rynek Zygmunta Augusta 11 z 1841 r. - projekt kamienicy zatwierdził słynny architekt Antonio Corazzi.
 6. Kamieniczka Rynek Zygmunta Augusta 28 z 1800 roku zwana "Domem Napoleona", 8 grudnia 1812 r. nocował w niej Napoleon Bonaparte.
 7. Restauracja "Albatros" z 1962 r, wg projektu Henryka Gomółki, rozsławiona przez piosenkę Janusza Laskowskiego "Siedem dziewcząt z Albatrosa".
 8. Nagrobki na cmentarzu parafialnym z 1800r. Najstarsze i najbardziej okazałe pomniki nagrobne skupiają się wokół kaplicy cmentarnej, ufundowanej przez rodzinę Truszkowskich w 1820 roku. Kilka odlewów żeliwnych wykonanych zostało w Hucie Sztabińskiej.
 9. Pomnik żydowski z 1981r. wraz z nagrobkami, poświęcony kilku tysiącom mieszkańców miasta narodowości żydowskiej, przez kilka rodzin z Nowego Jorku.
 10. Dom Turysty PTTK nad j. Necko (1938r.) wg projektu M. Nowickiego, obecnie Zajazd Hetman.
 11. Oficerski Yacht Club Pacyfik, zaprojektowany przez Juliusza Nagórskiego w 1935 r., po wojnie (do niedawna) funkcjonował w nim renomowany Wojskowy Dom Wypoczynkowy (WDW). Pomnik w postaci fotela i pamiątkowego kamienia upamiętniający wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II, na którym oczekiwał na rejs statkiem.
 12. Biały Domek - przed wojną ośrodek wypoczynkowy podoficerów 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.
 13. Willa Prezydenta - drewniany budynek z 1934 roku, zajmował go Yacht Club Polski, który kilkakrotnie odwiedzał Ignacy Mościki. Za okupacji radzieckiej siedziba NKWD, za niemieckiej - Kommando jeńców radzieckich. Mogiły zamęczonych Rosjan znajdują się opodal, na cyplu półwyspu Dąbek.
 14. Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, pierwotnie rosyjska cerkiew wojskowa powstała w 1896 r. od 1921 r. kościół garnizonu augustowskiego Wojska Polskiego. W wieży izba pamięci I Pułku Ułanów Krechowieckich.
 15. Port Żeglugi Augustowskiej, z którego wypływają statki pasażerskie w rejs po jeziorach augustowskich. 9 czerwca 1999 roku statek "SERWY" gościł niezwykłego pasażera - Jana Pawła II. Dziś przypomina o tym Szlak Papieski, który pozwala nam podążać śladami Jana Pawła II. W 2005 roku "Szlak Papieski" uzyskał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej uznając go tym samym za najlepszy produkt turystyczny 2005 roku.
 16. Ruiny polskiego schronu bojowego linii obronnej "Augustów" z 1939 r. Dziś pomnik z hasłem "Nigdy więcej wojny". "Bunkier" nie był wykorzystany bojowo. Został wysadzony przez Niemców 1944 roku.
 17. Kanał Bystry, sztuczny kanał wybudowany w latach 1834 - 1835. Odprowadza nadmiar wody z systemu Kanału powyżej zalewu Netty do jeziora Sajno (maksymalny wydatek wody: 95m3/sek.).
 18. Zespół Zarządu Wodnego, eklektyczny pałacyk z ok. 1903 r. przed I wojną siedziba kierownictwa Wiślano - Niemieckiej Drogi Wodnej, w okresie okupacji radzieckiej placówka straży granicznej i komórki NKWD
 19. Muzeum Kanału Augustowskiego - w tzw. Dworku Prądzyńskiego, filia mieszcząca dział historii Kanału. Budynek Dworku pochodzi z połowy XIX w. Przy furtce znajduje się pomnik upamiętniający ofiary mordu więźniów aresztu NKWD z 22 czerwca1941 r.
 20. Kanał Augustowski jest najbardziej atrakcyjnym szlakiem wodnym województwa podlaskiego oraz wiedzie prym wśród najatrakcyjniejszych szlaków wodnych w Polsce. Został wybudowany w latach 1823-1839 przez polskiego inżyniera gen. Ignacego Prądzyńskiego. Pierwsze plany dotyczące połączenia wodnego Wisły z Niemnem powstały u schyłku niepodległej Rzeczypospolitej w latach 1822-1823. Jego długość 102 km, z tego 80 km znajduje się na terenie Polski i 22 km na terenie Białorusi. Na całym odcinku Kanału powstało 18 śluz, z czego 14 obecnie znajduje się po stronie polskiej, jedna w pasie granicznym i trzy po stronie białoruskiej. Śluza Augustów została wybudowana w latach 1825- 1826 przez por. Konstantego Jodkę, zniszczona w 1944 r. odbudowano ją w nowej postaci w latach 1947 - 1948.
 21. Przy śl. Augustów, pomnik poległych mieszkańców Ziemi Augustowskiej wg projektu Grzegorza Kosiarka.
 22. Stara Poczta wraz z parkiem według typowego projektu H. Marconiego z 1829r. Byłą tu stacja przeprzęgowi na szesnaście koniu, ekspedycja i pokoiki hotelowe. Obecnie Szkoła Muzyczna I stopnia. Widoczny w parku głaz upamiętnia budowniczych Kanału Augustowskiego. Osadzony został w 1973 roku, w 150 rocznicę rozpoczęcia jego realizacji.
 23. Muzeum Ziemi Augustowskiej. Przybliża zwiedzającym warsztat i produkty rękodzieła wiejskiego (tkactwa, garncarstwa, plecionkarstwa) jak również sprzęty używane w domostwach regionu Puszczy Augustowskiej. Stała ekspozycja ukazuje również sprzęty związane z rolnictwem i rybołówstwem.
 24. Bazylika Mniejsza Najświętszego Serca Jezusowego 1905 - 1911. Budowniczym kościoła był ks. Wincenty Nowicki (proboszcz w latach 1899-1924). W kościele znajduje się pięć ołtarzy, wszystkie wykonane w dębie. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zasłaniany obrazem Serca Jezusowego. Ołtarze zostały wykonane w latach dwudziestych. Zniszczony w czasie II wojny światowej kościół odbudował go ks. Wojciech Chojnowski, proboszcz parafii w latach 1925-1947. Obok ołtarza św. Antoniego stanął ołtarzyk Miłosierdzia Bożego z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej. 22 czerwca 2001 roku kościół obchodził uroczystość ogłoszenia papieskiego dekretu o nadaniu świątyni tytułu Bazyliki Mniejszej.
linia
wykonane przez WWW.Augustyn